Cinsel Bölge Nasıl Temizlenir?

Cinsel Bölge Nasıl Temizlenir?

Kadınlarda cinsel bölge temizliği sağlık için çok önemlidir. Genelde annelerimiz tarafından bizlere öğretilen cinsel bölge temizliğinin doğru yapılmış olması gereklidir. Bir uzmana sormak ise çoğu zaman kişilere ayıp, günah ya da edepsizlik gibi geldiğinden çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle sağlığımızı tehlike altına sokmuş oluruz.

Cinsel Bölge Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öncelikle temizlik yapılacak bölgeyi iyi tanımak gereklidir. Kadın cinsel bölgesi, erkeklere göre bakteri ve mantar üretmeye son derece açık bir yerdir. Üreme ve boşaltım sistemindeki bazı olumsuzluklar ise birbirini kolaylıkla etkileyebilir. Kadın üreme sistemi 3 kısımdan oluşur. Yumurtalıklar, rahim ve vajinadır. Vajinanın dışarı açıldığı bölüm aynı zamanda idrar kanalının sonudur. Her ikisi de dudağa benzer son derece hassas bir deri parçasıyla korunur. Dışarı açılan vajina içeriye doğru 10-12 cm lik bir kısımdır. Kendine ait salgı bezleri, damar ağı ve aynı zamanda bünyesinde yaralı bakteriler barındırarak kendi has florasına sahip, dışarı karşı kendi savunma mekanizmasını oluşturan bir kastır.

Mikroorganizmalar asit salgılayarak dışarıdan gelebilecek zararlı bakteri, mantar ve virüsleri bertaraf eder. Asitli bir salgı oluştuğundan, vücuttan daha düşük PH ı vardır. Florayı dolaysıyla Ph ı bozacak durumlarda ise bölge hastalıklara açık gelerek, çeşitli doğal olmayan hastalık habercisi akıntılar oluşturur. Ancak her akıntı türü, illa bir hastalığın başlangıç olduğunun göstergesi değildir. Hormonların yönetiminde, gebelik ve tüm üreme dönemi boyunca çeşitli türde akıntılar salgılanırlar. Östrojen hormonu bu durumda başrol oynar. Fizyolojik ve patolojik olan vajinal akıntılar olarak ikiye ayrılır. Fizyolojik yani herkeste olan akıntılar, ergenlikle birlikte başlayan, adet döngüsünün ortasında artış gösteren, laktik asit içeren, vajinanın yapısında bulunan hücrelerden birkaç tane barındıran türdendir. Kokusuz, renksiz, adet dönemine yakın sarımsı bir hal alan, kaşıntıya veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmamalarınla bilinir. Patolojik olan akıntılar ise kıvam açısından yoğun, kokulu ve rengi hastalıktan hastalığa değişkenlik gösteren ve kişiye rahatsızlık veren akıntılardır. Mantar, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarının, rahim ağzına yerleşmiş kanser lezyonlarının göstergesidir. Tüm vajinal enfeksiyonlarının genel adı ise vajinit denir.

genital bölge kılları nasıl alınır

 

Cinsel Bölge Temizliği Nasıl Yapılır

Genital bölge nasıl temizlenir, vajina bölgesi temizliği nasıl yapılır, jiletle vajina temizliği nasıl yapılır hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Hassas bir yapıda olan genital bölge temizliği yaparken dikkat etmeniz gerken bazı hususlar bulunmaktadır. Tahriş ve yanmayı önlemek için genital bölge kılları alınırken uygulamanız gerekenleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Genital bölgedeki kıllar nasıl alınır

Bakteriyel enfeksiyonların temel sebepleri arasında; yanlış genital bölge temizliği ve partnerden bulaşan çeşitli bakteriler olarak sayılabilir. En büyük yapılan taharetlenme yanlışı ise büyük abdest yapıldıktan sonra, taharetlenirken anüsten yani kalın bağırsak çıkışından vajinaya doğru yapılmasıdır. Vajinaya temas eden ya da çevresinde bir miktar kalabilen büyük abdest ya da büyük abdestten gelen çeşitli mikroplar hemen enfeksiyona neden olur. Ayrıca taharetlenme elle yapılıyorsa mutlaka tuvalete girmeden önce eller yıkanmalıdır. Eğer tuvalet kâğıdı ıslatılarak yapılıyorsa yine önden arkaya doğru hareket yönüne dikkat edilmelidir. Eğer bölgenin iyice temizlenmediğine inanıyorsanız ilk kullandığınız tuvalet kaldığını atıp, ikinci ve temiz bir tane ile temizliğe devam edilmelidir. Aynı tuvalet kağıdı bölgede tekrar kullanılmamalıdır. Çünkü vajinadan anüse doğru yapılan temizlik onucu anüsten dışkı ve çeşitli bakteriler bulaşabilir. Cinsel bölge sadece tek hareketle temizlenmeli ve tuvalet kâğıdı ile taharet işlemi bittikten sonra kurulanmalıdır. Piyasada satılan cinsel bölge temizliği için kullanılabilecek mendiller, son derece hijyenik ve bölgenin florasını bozmayacak niteliklidir. Güvenle kullanılabilir. Islak mendile benzerler. Tek kullanımlıktır fakat içinde sabun ya da bölgenin florasını bozacak herhangi bir etken madde içermez.

Cinsel bölgenin kuru ve temiz olması çok önemlidir. Akıntılar harici bölgenin ıslak kalması bir çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, aşırı yıkamak ve yanlış ürünler kullanarak dezenfekte etmeye çalışmak, ortamın PH ının bozulmasına neden olup vajinayı savunmasız bırakır.

genital bölge temizliği, cinsel bölge temizliği

Genital Bölge Temizliği

Sentetik ve hava almayan iç çamaşırları, korseler, tayt, dar pantolonlar ise bölgenin nefes almasının önüne geçer. Hava sirkülasyonu azaldığı için, oluşan normal akıntılar yüzünden ortam sürekli ıslak kalır ki mantar enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalınır. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka pamuklu ve nefes alan iç çamaşırlar tercih edilmelidir. İç çamaşırı günlük olarak değiştirilmeli, çamaşır makinesinde yıkanırken yüksek ısıda ve deterjan gözüne bir miktar çamaşır suyu katılmalıdır. Deterjandan arındırmak için ekstra durulama yaptırılmalıdır. Çamaşırların ağ bölgesi mutlaka ütülenmelidir. Yaz aylarında sıklıkla terlendiği için gün içinde bir kez daha çamaşır değiştirilmelidir. Günlük ped kullanımı azaltılmalıdır. Çünkü hangi günlük ped olursa olsun, bölgenin hava almasının önüne geçer. Akıntının artmasına neden olur. Bununla birlikte mantar enfeksiyonları gelişebilir.

Havuz veya deniz sonrası kurumayan mayolar ise, yine ıslak kalan bölgede mantar oluşuna neden olur. Yazın mutlaka ıslak mayoyla kalınmadan, hemen kuru olanı ile değiştirilmelidir. Değiştirilen ıslak mayo suyla durulanıp, güneşte kurutulmalıdır.

Vajina aslında kendi kendini temizleyen bir organdır. Gün içinde tuvalete girdikten sonra düzgün taharetlenme sonrası ekstra bir bakıma gerek yoktur. Ancak gece yatmadan sadece su ile temizlenip kurulanabilir. Ayrıca genital bölge temizliği için özel üretilen jellerde temizlik için kullanılabilir. Bölgeyi korur. Bu ürünlerin ph derecesi bölge ile aynıdır. Kokusuzdur. Genelde bu bölgeyi temizlemek için kullanılan vücut duş jelleri ise bölgenin florasını bozar. Yararlı bakterileri öldürür. Ph ını yükseltir. Nasıl diş macununu şampuan gibi kullanmıyorsak, duş jelini de vajinal temizlikte kullanmamak gerekir.

genital bölge kılları nasıl alınır

 

 

Vajina Bölgesini Temizliği

Cinsel bölgeyi temizliği, sadece vajinanın dış kısmı ve vajinayı örten dudakların içi ve dışı olarak yapılmalıdır. Asla vajinanın iç kısmına su bile değdirilmemelidir. Aynı zamanda gün içinde terleyen ve sürtünmeye maruz kalan kasık bölgesi de iyice temizlenmelidir.

Perineum denen vajinan ile anüs arasında kalan çok küçük bölgenin iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır. En çok dışkı ve bakteri birikimi burada olmaktadır.

Duşta ya da taharetlenme esnasında, anüs bölgesi de vajina bölgesi yıkandıktan sonra iyice temizlenmelidir.

Cinsel ilişki sonrası da dış genital bölge su ya da genital bölge jeli ile yıkanıp, kurulanmalıdır.

Cinsel bölgedeki tüyler makas, ağda veya jiletle temizlenmelidir. Gün içinde bölgenin terlemesi ve akıntı ile birleşerek zaten sürekli nemli kalır. Ancak tüy temizliği yapılmayan genital bölge ise sürekli ıslak halde bulunur. Ayrıca kokuya neden olur. Bu tüylerin koruyucu olduğu söylense de bakteri ve mantarların üremesi için uygun ortamı çok çabuk oluştururlar. Ancak cinsel bölgeyi tüylerden arındırırken çok dikkat edilmelidir. Kesikler, yanıklar ve yaralanmalar bakterilerin oluşmasına neden olabilir. Kıl dönmeleri ve buna bağlı iltihapların en çok rastlanıldığı yerdir.

Adet dönemi içinde ise kullanılan pedlerin pamuklu olmasına, ayrıca sık sık değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Tampon kullananlar için ise duruma biraz daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzun süre içeride kalan tamponlar ciddi enfeksiyonlar oluşturabilmektedir. Ayrıca adet döneminde gün içinde imkanınız var ise cinsel bölge birkaç kez su ile temizlenip, kurulanmalıdır.

Ateşli hastalık, ekstra terleme, sürekli yatan hastalar ve spor yapan kişilerde cinsel bölge temizliğine ekstra dikkat etmelidir. Terleme ve havasızlık yüzünden birçok cinsel bölge enfeksiyonu ile karşı karşıya kalmaları daha yüksek olasılıktır.

Her vajinanın kendine has bir kokusu vardır. Aynı ağzımız ve koltuk altımızda olduğu gibidir. Kokusu olması pis olduğu anlamına gelmez. Kokuyu gidermek için bölgeye parfüm, deodorant gibi ürünler sıkmak yine bölgenin florasını bozulmasına neden olur. İçerdikleri alkol yüzünden bir süre yanma hissedilir.

Vajina Temizliği Nasıl Yapılır

Limon yaprakları ile hazırlanan karışım, cinsel bölgenin Ph ının korunmasına yardımcı olur. 1 litre kaynayan suya 8-10 tane limon yaprağı atılıp 15 dakika boyunca ağzı kapalı olarak demlendirilir. Uygun kaba alınmadan önce süzülür. İster gün sonunda, duşta, ister gün içinde taharetlenirken bu su ile genital bölge yıkanır.

Limon yaprakları yerine, elinizin altında her daim bulunan limondan da faydalanabilirsiniz. Ancak karışım miktarına dikkat edilmelidir. Gereğinde fazla kullanılan limon bölgede yanmaya neden olabilir. Bu karışım için 4 su bardağı ılık suya 1 çorba kaşığı limon suyu eklendikten sonra karışım kullanıma hazırdır. Cam bir kavanozda saklanabilir. Kullanmadan önce mutlaka kavanoz ya da kap iyice çalkalanmalıdır.

Küvetti doldurup banyo yapıyorsanız, su ile dolu küvetin içine banyosuna 1 çay bardağı elma sirkesi ekleyerek, bölgede oluşabilecek ya da oluşmuş olan tüm zararlı bakterileri öldürülmesine yardımcı olursunuz. Sirkeli suda 15 dakika oturmak yeterlidir. Buna vaktiniz yok ise, 4 su bardağı kaynayan suya 2 çorba kaşığı sirke eklenir. Hiç kaynatmadan ocağın altı kapatılarak soğuması beklenip, uygun bir kaba alınır. Gün içinde ihtiyacınız oldukça rahatlıkla kullanılabilir.

Evinizde saksıda yetiştirdiğiniz aloe veranın yaprağından çıkan jelden 1 tatlı kaşığı alarak 1 bardak suya koyup karıştırın. Aloe vera yaprağından jeli çıkarmak için yaprağı, fileto yapar gibi enine kesip, içindeki jeli bir kaşık yardımıyla sıyırıp, ağzı kapaklı cam bir kavanoza almanız yeterlidir. Ancak bu jel kavanozda çok uzun süre bekletilemez. 1-2 gün içinde tüketilmesi gerekir. Mümkünse jeli buzdolabında saklamanız önerilir. Karıştırarak oluşturduğunuz jel ve su karışımı vajinal duş için kullanabilirsiniz.

2 bardak suya eklenen 1 damla papatya yağı antiviral, antiseptik ve antiviraldir. Ayrıca hassas bölge temizliği için son derece uygundur. Bu karışımın yerine, 4 su bardağı kaynayan suya, 2 çorba kaşığı papatya eklenerek de aynı özelliklerde bir su elde edebilirsiniz. Dikkat edilecek önemli nokta ise kuru sarıpapatyaları ekledikten sonra, kabın kapağı kapatılarak 5 ile 10 dakika demlendirilir. Daha sonra suyu süzüp uygun bir cam kaba almanız yeterlidir. Ilındıktan sonra kullanıma hazırdır. Birkaç kullanım için yeterli olacaktır.

Küvette dinlenirken suyun içine ekleyeceğiniz yarım su bardağı karbonatta günlük vajinal temizlik için son derece etkilidir. Bu suda 20 dakika beklemek yeterlidir.

Yarı yarıya sulandırılıp yapılan beyaz sirke ve su karışımı, uygun kaba konulup,yanınızda taşırsanız, gün içinde umumi tuvalete girseniz de sizi tüm bakterilerden korur.

Hint altın çileği ve su karışımı ise çok bilindik olmasa bile sürekli mantar ve bakteri sorunları yaşayan kişilerin, iyileşme gösterdikleri andan itibaren, bir daha bu tip sıkıntıları yaşamamaları için %100 garantili karışımdır. 1 litre kaynayan suya 10 tane Hint altın çileği atıp içinde sıcaklık birlikte erimesi sağlanmalıdır. Ancak haşlanarak değil de işlem bekleyerek yapılmalıdır. Ilındıktan sonra içinde kalan kabuklar süzülmeli ve uygun kaba alınmalıdır. Bu işlemlerden sonra karışım kullanıma hazır hale gelmiş olur.

1 litre kaynayan suya 2 tatlı kaşığı çemen otu tohumu atarak, tohumlar yumuşayana kadar kısık ateşte demlendirin. Daha sonra süzüp, uygun kapta ılınmasını sağlayın. Sıklıkla bakteriyel enfeksiyona yakalanıyorsanız bu suyu, cinsel bölgeyi yıkamak için, yanınızdan ayırmayın.

cinsel bölge temizliği

 

Genital Bölgesi Temizleme Yöntemleri

Genital bölgeyi temizlemek için pek çok yöntem ve alternatif bulunmaktadır. Özel bölge temizliği yöntemleri arasında size uygun olan yöntemi deneyebilirsiniz. Kadınlarda cinsel organ kıl temizliği yaparken çok dikkatli olmak ve tahrişi önleyen yöntemleri denemekte fayda vardır. Vajina kılları acısız nasıl temizlenir hakkında aklınızda soru varsa sizlere vajina kıllarını almanın en etkili yollarını paylaşmak istiyorum.

Jiletle vajina kılları nasıl alınır

Jiletle genital bölge tüylerini almak en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmasına karşın tahriş ve batık oluşması sebebi ile biraz rahatsızlık veren bir yöntemdir. Eğer genital bölge kıllarını jilet ile alacaksanız bu bölge için özel üretilmiş bıçakları kullanmalı ve temizliği mümkün oldukça banyo sırasında yapmaya çalışın. Kesinler, yaralanmalar fazla baskı yaparak bu bölgenin tahriş olmasına neden olacağından kesinlikle jilet ile temizlik yaparken tüylerin çıkış yönünde temizlik yapmaya özen gösterin ayrıca tüyleri almadan önce nemlendirin. Uzun süre tüylerin alınmaması, uzun tüyleri kuru tıraş kaşıntı ve batığa neden olacaktır.

Tüy dökücü kremler ile genital bölge temizliği

Tüy dökücü krem ile tüyleri almak hem çok kolay hemde çok hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Tüy dökücü krem kullanırken dikkat edilmesi gereken husus ise asla vajina bölgesinin içine sürülmemeli ve tüylerin üzerine tamam sürülmelidir. Asla tüy dökücü kremleri sürdükten 10 dakikadan fazla beklemeyin. Banyo yapmadan önce sürmenizi tavsiye ederim. Bekleme süresinden sonra sünger ile baskı yapmadan silin ve banyonuzu yapın. Tüy dökücü kremler aynı jilet gibi kaşıntı ve batığa neden olur. Uzun süre tüylerin alınmaması, tüyleri temizlerken süngerle fazla baskı yapmak kaşıntı ve batığın en büyük nedenidir.

Epilasyon aleti ile genital bölge temizliği

Epilasyon aleti ile tüyleri almak acı verdiğinden çoğu zaman tercih edilmez. En iyi yönü ise kıl köklerini aldığı için 1 aya kadar pürüzsüzlük sağlar. Tüylerin çok uzun olması durumunda kullanılması tavsiye edilmez. Acı çekmemek için buz küpleri kullanabilirsiniz. Kısa tüyleri almak için uygun ola epilasyon aletleri kullanırken kenardan başlanarak kullanılmalıdır.

Ağda ve sir ağda ile genital bölge temizliği

Acı vermesine rağmen kadınlar sıklıkla kullandığı bit yöntemdir. uzun süre tüylerin çıkmaması ve çıktığında ise daha ince çıkmasından dolayı tercih edilir. Düzenli olarak ağda ile genital bölge temizliği yapılırsa kıl sayısında gözle görülür azalma olur. Ağdanın eksi yönü ise genital bölge dudaklarında sarkmaya neden olmasıdır. Ayrıca ağdanın sıcak olması yanma ve morarmaya sebep olur. Ağda sürdükten sonra tüylerin çıkış yönüne doğru sürmeli çekerken ise çıkış yönünün tersine işlem yapılmalıdır. Acıyı azaltmak için buz küpü yada pudra sürebilirsiniz. Ağdayı çekerken deriyi gergin tutmak acının az olmasını sağlar.

Ağda yaptıktan sonra küçük kanamalar, morluklar yada kızarıklıklar oluşabilir. 1 yada 2 uygulamadan sonra bu sorunlar ortadan kalkacaktır. İşlem bittikten sonra nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

Genelde evde yapıldığında ılık ağda tavsiye edilir. Adet döneminde yapılması tavsiye edilmez. Hassasiyet bu dönemde fazla olduğunda daha çok acı çekebilirsiniz.

Eldiven ile genital bölge kıllarını almak

Pek tavsiye edilmemesine karşın bazılar genital bölge temizliğini doktor eldiveni ile yapmayı tercih etmektedir. Ağda kadar etkili olan bu yöntem aslında tüyleri yolma işlemidir. Hızlı yapıldığında acı hissi oluşmaz. Alışkanlık haline getirildiğinde yapılması daha kolaydır. Özellikle yaz aylarında yapılmalı yada deri nemli yumuşak olduğunda yapılmalıdır. Kıllar elle tutulma başladığında temizlik yapabilirsiniz.

Bu yöntemlerin hepsini denemek istemiyorsanız ve tüylerden tamamen kurtulmak istiyorsanız lazer epilasyon yapabilirsiniz. Sonbaharda yada kışın yapabileceğiniz lazer epilasyon ile tüylerden kökten kurtulmak için 7 yada 8 seans gitmeniz yeterli. Özel aletlerle acı hissi en alt seviyeye indirilir.

Sizlere bu yazımızda genital bölge temizliği nasıl yapılır, genital bölge kılları nasıl alınır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Vajina bölgesi temizliği mutlaka ihmal edilmemeli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Genital bölge nasıl temizlenir hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz. Özel bölge temizliği yöntemleri arasında size uygun olan yöntemleri deneyebilirsiniz. Kadınlarda cinsel bölge kıl temizliği yaparken kesinlikle hijyen kurallarına dikkat etmeyi unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.