Genital Bölge Kılları Nasıl Alınır?

Genital Bölge Kılları Nasıl Alınır?

Ergenlikle birlikte genital bölge kılları da gençlerin en çok sorun ettiği konulardan bir tanesidir.

Ergenliğin başlamasıyla birlikte hormonların da harekete geçmesiyle beraber vücut yapısı kadın-erkek demeden değişmeye başlar. Genital bölge kılları aslında pek sorun edilmeyecek bir konudur. Sadece genital bölge kılları nasıl alınır  sorusunun cevabını bilmeniz yeterlidir.

Genital bölge kılları, vücudumuzda bulunan kıllara göre biraz daha yavaş uzar. İlk çıktığı anlar tüy olarak görünür ve 15-16 yaşlarında da tam olarak en son hali belirir.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulu? Tıklayın..

Genital bölge temizliği nasıl yapılır? sorusunun yanıtını arayan ergenlik dönemindeki gençlere en kolay yönden anlatmaya çalışalım. Aslında genital bölge temizliği nasıl yapılır? konusu genel olarak da merak edildiği için, bilmeyen herkesin konuyu dikkatli bir şekilde okuması gerekmektedir.

Yanlış yapılacak bir yöntem sayesinde genital bölgede hasara yol açabilirsiniz.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Her yaratılan canlının mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Dinimizde ” Temizlik İmandan Gelir ” anlayışı yaygın bir şekilde söz konusu olmuştur. Ancak çoğu insan bazı bölgelerin temizliğinin nasıl yapılacağını bilmemektedir. Bunların başında da genital bölge temizliği yer almaktadır.

Genital bölge temizliği erkek ve bayanlarda farklılık gösterebilmektedir. Çoğu kişinin temizliğini yaparken nefret ettiği genital bölge temizliği aslında çok önemli bir konudur.

Hatta bazı kişiler genital bölgede çıkan kıllardan tamamen kurtulmak istemektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir tercih olabilir. Çünkü genital bölge diğer bilinen adıyla hassas bölge adından geldiği gibi çok hassas bir bölgedir. Buradaki kıllardan tamamen kurtulmayı isteyenler, genital bölgeyi korunmasız ve hastalıklara, mikroplara karşı savunmasız bırakmış olacaktır.

Genital bölgeye özellikle ağda veya sir yapılması kıl köklerinin açık ve savunmasın kalmasına neden olmaktadır. Bu da enfeksiyon oluşma olasılığını doğurmaktadır. Fakat bu enfeksiyonların düşüncesi genital bölgenin hiç alınmaması anlamı taşımaz. Çünkü uzayan kıllar sayesinde genital bölgede terleme olacaktır. Bu da mantar ve bakteri oluşumunu doğurur. Ayrıca bir de bunun kötü koku yayması da sizleri rahatsız edecektir.

Cinsel Bölge Nasıl Temizlenir? Tıklayın..

Bayanları en çok karıştırdığı bir diğer konu da, bikini bölgesi ve genital bölgeyi tamamen karıştırmalarıdır.

Bikini bölgesi; iç çamaşırı, bikini veya mayo giyildiğinde açıkta kalan bölgedir.

Bikini Bölgesi Kılları

Genital bölge; iç çamaşırı, bikini veya mayo giydikten sonra görünmeyen bölgedir.

Öncelikle bu ikisinin farklı bölge olduğu bilinmesi gerekir.

Bikini bölgesindeki kıllar zaten görüntü bakımında kesinlikle alınmalıdır. Bikini bölgesindeki kıllar, genital bölgedeki kılların yanlış alınmasından dolayı çoğalabilir. Bikini bölgesindeki kılların jilet, cımbız gibi aletlerle alınması, buradaki tüylerin kıla dönüşmesine sebep verebilir.

Ağrılı Adet Döneminde Neler Yapılmalı? Tıklayın..

Peki genital bölge kılları nasıl alınmalı sorunu soranlar için temizleme yöntemlerinde bahsedelim.

Genital Bölge Kılları Nasıl Alınmalı?

Ergenlik döneminde boy göstermeye başlayan genital bölgedeki kıllar mutlaka temizlenmelidir. Peki genital bölge kılları nasıl alınmalı konusuyla ilgili herhangi bir bilginiz olmasa bile yapmanız gereken ilk şey kendinize bu konuda güvenmek olmalıdır. Rutin bir temizlikmiş gibi düşünerek yola çıkmanız ilk adımı atmışsınız anlamına gelir.

Çoğu ergen gençlerin ve olgun yaşta kişilerin, genital bölgedeki kıllar acısız nasıl alınır düşüncesiyle karşı karşıya kalmışlığı bulunmaktadır.

Makas İle Genital Bölge Temizliği

Genital bölgedeki kılları acısız almanın en kolay yolu makas kullanmaktır. Yurt dışında çok sık kullanılan bu yöntemle, hem genital bölgenin sağlığı korunur hem de genital bölgenin temizlenmesi daha kolay olur. Ancak her makasla genital bölge temizliği yapılmamalıdır. Sadece bu işlem için ayrı bir makas olması gerekir.

Makas kullanırken çok dikkat edilmesi gerekir. Bölgeye istenmeyen zararlar verebilirsiniz. Makas ile kılların tamamını kesmek mümkün değildir.  Çok fazla dip kısımdan kesmeye çalışmayın. Makasın amacı kılları kısaltmaktır. Ayrıca makas ile almanın avantajları da bulunmaktadır. Tüylerin sertleşmesini engeller ve bölgeye yayılmasını engeller.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bepanthol Sensiderm Kaşıntı Kremi

Bepanthol Cilt Bakım Kremi

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?


Jilet İle Genital Bölge Temizliği

Genital bölge temizliği kişiden kişiye değişim göstermektedir. Ama içlerinde en pratik ve bilindik yöntem jilet ile genital bölge temizliği konusudur.

Jilet ile genital bölge temizliği pürüzsüz bir görünüm isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak jilet ile temizlenen genital bölge kılları sertleşmeye başlar.

Jilet kullanımı ufak tefek yaralanmalara da sebep olabilir. Dikkatsiz bir şekilde alınan kıllar yüzünden kesikler meydana gelir. Bu da kesiklere bağlı enfeksiyonlar ve hastalıkları beraberinde getirir.

Jilet ile genital bölge kıllarını alacaksanız, temizlik için duş jeli veya özel köpükler satılmaktadır. Duş jeli ve köpük sayesinde bölgenin kayganlaşması sağlanır ve kaza yaşama riskiniz en aza indirgenir. Eğer bunlardan herhangi biri yoksa sadece ıslatarak bölgeyi temizlemelisiniz.

Temizlik esnasında kayganlaştırması için genital bölgeye sabun, şampuan veya duş jeli kesinlikle sürmeyin. Bölgenin mantar, virüs ve bakteri oluşumuna davetiye çıkarmış olursunuz.

Jiletle temizlik yaparken en büyük yapılan hatalardan bir tanesi de, kılları ters yönde kesmektir. Kılların çıkış yönünde ilk kesimi gerçekleştirdikten sonra pürüzsüzlüğü yakalamak isterseniz ters yönden alabilirsiniz. Ancak ilk temizlik hareketiniz ters yönde olmamalıdır. Jilet ile temizlikten sonra batma ve kaşıntı oluşabilir.

Tüy Dökücü Krem İle Genital Bölge Temizliği 

Genital bölge temizliğinin bir diğer ve kolay yöntemi de tüy dökücü krem ile temizliğinin yapılmasıdır. Tüy dökücü krem ile genital bölge temizliği yapmak aslında bir nebze jilet ile genital bölge temizliği yapmakla eş değerdir.

Bazı tüy dökücü kremlerin eş değeri olarak sprey şeklinde olanları da mevcuttur. Sprey şekilde olanların parfümlü olanları da piyasada bulunur. Ancak parfümlü olanları tercih etmemeniniz tavsiye ederiz.

Krem ile temizlik yaparken sürdüğünüz bölgeye dikkat etmelisiniz. Genital bölgenin içine kesinlikle kremi sürmemelisiniz. Kremi sürdükten 5-6 dakika sonra temizliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Epilasyon Makinası İle Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Epilasyon makinası ile genital bölge temizliği yapmak ağda ve sir yapmakla aynıdır. Ağda gibi 25-30 gün pürüzsüz bir temizlik sağlar. Ancak epilasyon makinası ile genital bölge temizliği yapmak bölgede morarmaya ve kanamaya yol açabilir. Uzayan kılları köküyle birlikte alacağı için canınızı biraz acıtabilir.

Epilasyon makinanızın bir çok başlığı mevcuttur. Genital bölge temizliği yaparken küçük başlık takılmalıdır. Ne kadar küçük bölgeye temas ederse o kadar az acı anlamına gelmektedir.

Epilasyon makinasıyla temizlik yaparken kılların kısa olması da sizin için avantaja dönüşür. Bölgedeki kıllar ne kadar uzun olursa o kadar acı çekmeniz anlamına gelir. O yüzden epilasyon makinası ile genital bölge temizliği yapmadan önce kılların kısa olduğundan emin olun. Epilasyon makinasıyla yapılacak temizlik ayda bir defa tekrarlanmalıdır. Böylece acısız bir temizlik yapmış olursunuz.

Ağda ve Sir İle Genital Bölge Temizliği

Genital bölgeye en çok zarar veren temizlik yöntemlerinden bir tanesi de ağda ve sir ile genital bölge temizliği yapmaktır. Hem sıcak ile temas hem de kılların kökünden alınması anlamına gelir. Bu da getirecek acının çekilmez olması anlamına gelir.

Ancak ağda ve sir ile yapılan temizliklerin avantajları da vardır. Kılları kökünden alacağı için 1 aya kadar pürüzsüz bir cilt sahibi olursunuz ve kılların yumuşak çıkmasını sağlar.

Bu yöntem ile genital bölge temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Öncelikle sıcak uygulama olacağı için temizliğe başlamadan önce bölgeye pudra sürebilirsiniz. Ayrıca temizlik sonrası acıyan bölgeyi ferahlatmak için de yanınızda buz torbası bulundurmanızda fayda var.

Ağda ve sir yöntemiyle temizlik yapacaklar bu uygulamayı adet döneminden sonra yapmalıdır. Çünkü adet döneminde vücut hassaslaşacak ve küçük çaplı kıl kökü kanaması gerçekleşip morluklar oluşacaktır.

Bir diğer gential bölge temizliği yöntemi de plastik eldiven ile genital bölge temizliği yöntemidir.

Plastik Eldiven İle Genital Bölge Temizliği

Bayanların sık olarak denediği yöntemlerden bir tanesidir. Plastik eldiven ile genital bölge temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Plastik eldiven ile genital bölge temizliği bölgedeki kılları yolarak gerçekleştirilir. Bu uygulamayı ilk kez yapacaklar biraz acı çekebilir. Düzenli bir şekilde yapanlar bu yöntemin daha kolay olacağı kanısına varacaktır ve devamlı bu yöntemi uygulamak isteyecektir.

Bütün bu yöntemlerden sıkılanlar için önereceğimiz diğer yöntem ise, lazer epilasyon ile genital bölge temizliği yaptırmaktır. Lazer epilasyon ile genital bölge temizliği nasıl yapılır sorusuna da açıklık getirelim.

Lazer Epilasyon İle Genital Bölge Temizliği

Lazer epilasyon ile genital bölge temizliği uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Kendinizin yapmış olduğu temizliklerden sıkıldıysanız bu yönteme başvurabilirsiniz.

7-8 bazen 10 seansta kıllardan ömür boyu kurtulabilirsiniz. Ancak lazer epilasyon yöntemi nr kadar sağlıklı bir yöntem olduğu bilinmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.